تبلیغات
وبلاگ تخصصی امنیت، شبکه، کامپیوتر و فناوری اطلاعات شرکت ایمن رایان پارسی فردا - آشنایی با تکنولوژی های NAS & SAN شبکه های کامپیوتری
دوشنبه 1389/03/10  02:43 ب.ظ    ویرایش: - -

NAS چیست؟


انباره (Storage) ذخیره سازی متصل به شبكه (Nas) دستگاهی است كه به صورت اشتراكی در شبكه مورد استفاده قرار می گیرد. این دستگاه، با استفاده از NFS (سیستم فایلی شبكه ای مختص یونیكسی)، CIFS (سیستم فایلی شبكه ای مختص محیط های ویندوزی)، FTP، HTTP و سایر پروتكل ها با اجزای شبكه ارتباط برقرار می كند. وجود NAS در یك شبكه برای كاربران آن شبكه افزایش كارایی و استقلال از سكو را به ارمغان می آورد، گویی كه این انباره مستقیما به كامپیوتر خودشان متصل است...

آشنایی با تکنولوژی های NAS & SAN شبکه های کامپیوتریNAS
چیست؟

انباره (Storage) ذخیره سازی متصل به شبكه (Nas) دستگاهی است كه به صورت اشتراكی در شبكه مورد استفاده قرار می گیرد. این دستگاه، با استفاده از NFS (سیستم فایلی شبكه ای مختص یونیكسی)، CIFS (سیستم فایلی شبكه ای مختص محیط های ویندوزی)، FTP، HTTP و سایر پروتكل ها با اجزای شبكه ارتباط برقرار می كند. وجود NAS در یك شبكه برای كاربران آن شبكه افزایش كارایی و استقلال از سكو را به ارمغان می آورد، گویی كه این انباره مستقیما به كامپیوتر خودشان متصل است.

خود دستگاه NAS یك وسیله پر سرعت، كارآمد، تك منظوره و اختصاصی است كه در قالب یك ماشین یا جعبه عرضه می شود. این دستگاه طوری طراحی شده كه به تنهایی كار كند و نیازهای خاص ذخیره سازی سازمان را با استفاده از سیستم عامل و سخت افزار و نرم افزار خود در بهترین حالت برآورده سازد. NAS را می توان مثل یك دستگاه Plug-and-play در نظر گرفت كه وظیفه آن تامین نیازمندی های ذخیره سازی است. این سیستم ها با هدف پاسخگویی به نیازهای خاص در كوتاه ترین زمان ممكن (به صورت بلا درنگ) طراحی شده اند. ماشین NAS برای به كار گیری در شبكه هایی مناسب تر است كه انواع مختلف سرور و كلاینت در آنها وجود دارند و وظایفی چون پراكسی، فایروال، رسانه جریانی و از این قبیل را انجام می دهند.
در این مقاله به معرفی دسته ای از دستگاه های NAS می پردازیم به نام "فایلر" كه امكان به اشتراك گذاشتن فایل ها و داده ها را میان انواع متفاوت كلاینت ها فراهم می سازند. در عین حال، مزایای NAS در مقایسه با SAN (شبكه های موسوم به Storage Area Network) مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

Filer
چیست؟

دستگاه های NAS موسوم به فایلر تمام توان پردازشی خود را صرفا روی خدمات فایلی و ذخیره سازی فایل متمركز می كنند. در واقع فایلر به عنوان یك وسیله ذخیره سازی، نقش یك فایل سرور اختصاصی را ایفا می كند. فایلر مستقیما به شبكه (معمولا LAN) متصل می شود تا دسترسی به داده ها را در سطح فایل فراهم سازد. نصب، راه اندازی و مدیریت آسان فایلر، و همچنین مستقل از سكو بودن آن، باعث شده تا هزینه های مدیریتی كاهش چشمگیری پیدا كنند.
فایلر های NAS می توانند در هر جایی از شبكه مستقر شوند، بنابراین مدیر شبكه آزادی كامل دارد كه آنها را در نزدیكی محلی قرار دهد كه نیاز به خدمات ذخیره سازی دارد. یكی از فوایداصلی استفاده از فایلر آزاد شدن سرورهای همه منظوره و گران قیمت سازمان از انجام عملیات مدیریت فایل است. سرورهای همه منظوره غالبا درگیر عملیاتی می شوند كه CPU را زیاد به كار می كشند و بنابراین نمی توانند به خوبی فایلر از عهده عملیات مدیریت فایل بر آیند.
تحلیلگران پیش بینی می كنند نیاز به ظرفیت ذخیره سازی طی سال آینده ده برابر نسبت به گذشته افزایش پیدا كند و به همین دلیل به مدیران IT استفاده از NAS را توصیه می كنند. برای هر سازمانی كه در حال استفاده از فایل سرورهای همه منظوره هستند (یا قصد استفاده از آنها را دارند) بهترین راه حل این است كه سیستم های NAS را جایگزین سرورهای خود بكنند.

NAS
در مقابل SAN

NAS
سرنام عبارت Network Attached Storage است در حالی كه SAN مخفف Storage Area Network می باشد. این دو تكنولوژی شباهت های بسیاری به یكدیگر دارند، مثلا این كه هر دو بهترین حالت یكپارچگی (Consolidation) را تامین می كنند، هر دو به محل ذخیره سازی داده ها مركزیت می بخشند، و هر دو دسترسی به فایل را در كار آمدترین حالت فراهم می سازند. قابلیت به اشتراك گذاشتن انباره ذخیره سازی میان چند میزبان، حمایت از سیستم عامل های مختلف، و تفكیك محل ذخیره سازی از محل اجرای برنامه ها از دیگر مشتركات این دو تكنولوژی است. علاوه بر این، هر دو آن ها می توانند با استفاده از RAID و اجزای یدكی، آمادگی و یكپارچگی داده ها را تضمین كنند.
اما تفاوت این دو تكنولوژی اصولا در نحوه اتصال آنها به شبكه است. NAS محصولی مشخص و شناخته شده است كه بین Application Server و File System می نشیند، در حالی كه SAN معماری است كه بر روی سیستم فایلی و ابزارهای فیزیكی ذخیره سازی اعمال می شود. SAN در واقع خودش یك شبكه است، شبكه ای كه تمام مخازن ذخیره سازی و سرورها را به هم متصل می كند. بنابراین، هر یك از این دو فناوری، برای تامین نیازهای ذخیره سازی بخش های متفاوت از یك سازمان مورد استفاده قرار می گیرد.

NAS
برای كاربران شبكه

NAS
یك وسیله شبكه محور است و عموما به خاطر یكسان سازی محل ذخیره سازی داده های كاربران در شبكه LAN مورد استفاده قرار می گیرد. NAS یك راه حل مناسب ذخیره سازی است كه دسترسی سریع و مستقیم كاربران به سیستم فایلی را فراهم می سازد. استفاده از NAS مشكل معطلی هایی را بر طرف می سازد كه غالبا كاربران برای دسترسی به فایل های موجود در سرورهای همه منظوره با آن مواجه هستند.
NAS
ضمن تامین امنیت لازم، تمام خدمات فایلی و ذخیره سازی را از طریق پروتكل های استاندارد شبكه ای فراهم می سازد: TCP/IP برای انتقال داده ها، Ethernet و Giga Ethernet برای دسترسی میانی، و CIFS، HTTP، و NFS برای دسترسی به فایل از راه دور. علاوه بر این، با NAS می توان به طور همزمان به كاربران یونیكس و ویندوز سرویس داد و اطلاعات را بین معماری های متفاوت به اشتراك گذاشت. از نظر كاربران شبكه، NAS وسیله ای است كه دسترسی به فایل را بدون مزاحمت . ایجاد اختلال برای آنها مهیا می سازد.
اگرچه NAS تا حدودی كارایی را فدای مدیریت پذیری و سادگی می كند، اما به هیچ وجه نمی توان آن را یك فناوری كه در ذات خود تاخیر دارد، پنداشت. NAS به كمك گیگا بایت اترنت به كارایی بالا و تاخیر كوتاه دست یافته و هزاران كاربران را از طریق فقط یك اینتر فیس سرویس می دهد. بسیاری از سیستم های NAS دارای چند اینترفیس هستند و می توانند همزمانم به چند شبكه متصل شوند. با رشد شبكه و نیاز بیشتر به سرعت بالا، NAS بهترین انتخاب برای پاسخگویی به برنامه هایی خواهد شد كه به كارایی بالایی احتیاج دارند.

SAN
برای اتاق سرورها

SAN
دیتا محور است. شبكه ای است كه برای ذخیره سازی داده ها اختصاص داده شده است. SAN برخلاف NAS، جدای از LAN مرسوم است. بنابراین SAN می تواند از ایجاد ترافیك های استاندارد شبكه، به عنوان یك عامل بازدارنده سرعت، جلوگیری كند. SAN های مبتنی بر Filber Channel، با بهره گیری از مزایای كانال های I/O در یك شبكه اختصاصی جداگانه، سرعت را بهتر و تاخیر را كمتر می كنند.
SAN
با استفاده از روتر، سوییچ و Gateway، انتقال داده ها بین محیط های ناهمگن ذخیره سازی و سروری را سهولت می بخشد. از همین رو، ایجاد یك شبكه ذخیره سازی نسبتا دور (در حد 10 كیلومتر) با SAN امكان پذیر است. معماری SAN برای انتقال داده های بلوكی در بهترین حالت است. در اتاق كامپیوترها، SAN غالبا بهترین انتخاب برای بررسی مسائل پهنای باند، دسترسی به داده ها، و یكپارچه سازی است.
با توجه به تفاوت های بنیادینی كه بین تكنولوژی و اهداف SAN و NAS وجود دارد، برای انتخاب هر یك باید تصمیم اساسی گرفته شود. هر یك از این دو را می توان برای رفع نیازهای ذخیره سازی مورد استفاده قرار دارد. البته در آینده ممكن است مرز بین دو تكنولوژی آن چنان روشن نباشد و در یك مجموعه از هر دو روش استفاده شود.

راه حل های NAS برای نیازهای امروز شركت ها

نیازهای شركت های ISP، ASP و دات كام به سیستم های قابل اطمینان، كم هزینه، و قابل نصب در رك به گسترش راه حل های NAS كمك خواهد كرد. كاهش هزینه های كادر IT شركت ها نیز از دیگر دلایل مقبولیت این راه حل ها خواهد بود. از دید كاربر، این كه دسترسی به انبوه اطلاعات به صورت بلا درنگ امكان پذیر است، چیز خوشایندی است، و در سمت مدیریت، عدم نیاز به نیروی متخصص IT. مدیریت NAS از طریق یك رابط گرافیكی در مرورگر وب امكان پذیر است. از آنجا كه فایلر NAS از قبل برای تامین نیازهای ذخیره سازی تنظیم شده است، اداره آن كار ساده ای است، و همین امر موجب كاهش خطاهایی می شود كه هنگام دستكاری و تنظیم سیستم ها پیش می آیند. به علاوه، از آنجا كه با NAS ظرفیت بیشتری را (نسبت به سرورهای همه منظوره) به ازاء هر مدیر می توان اداره كرد، هزینه كل مالكیت (TCO) نیز كاهش می یابد.

توسعه سریع، بدون توقف سرویس

شركت های دات كام و سایر شركت های رو به رشد، همواره در تلاشند تا زیر ساخت های IT خود را با فعالیت های پویای كسب و كار خود همگام نگه دارند. اتكا به سرور یا سرورهای عمومی در بعضی فعالیت های شركت، شاید ضروری باشد، اما نباید این سرورها را با نیازهای رو به افزون ذخیره سازی تحت فشار گذاشت. با اضافه كردن ظرفیت ذخیره سازی در سرورهای عمومی، قطعا با توقف سرویس (Downtime) مواجه خواهید شد. وقتی سیستمی را خاموش می كنید تا ظرفیت ذخیره سازی آن را افزایش دهید، برنامه های كاربردی شما از كار می افتند و تین یعنی كاهش بهره وری.
از سوی دیگر، افزایش ظرفیت ذخیره سازی با NAS نه تنها ساده است، بلكه بدون ایجاد اختلال در شبكه انجام می شود. طی 15 دقیقه می توانیدیك فایلر جدید به مجموعه اضافه کنید بدون اینکه مزاحم کار دیگران بشوید. بیشتر سیستم های پیشرفته NAS می توانند "درجا" ظرفیت ذخیره سازی را افزایش دهند و نیازی به اضافه کردن node جدید به شبکه ندارند. این بدان معنی است که کاربران به محض نیاز به ظرفیت ذخیره سازی بیشتر، به آن دست خواهند یافت.

رها شدن سرور

با استفاده از فایلر NAS، سرورهای شما از انجام عملیات پرمصرف و زمان بر فایلینگ خلاص شده و بدین ترتیب، می توانند با توان بیشتر به پردازش داده ها بپردازند. اگر سرور عمومی خود را برای انجام عملیات فایلینگ (علاوه بر اعمال دیگر) اختصاص داده باشید، خواهید دید که فشار زیادی روی آن وارد می آید، به طوری که عملا از انجام سایر وظایف خود (مثل ارسال و دریافت email یا اداره برنامه ها) باز می ماند.

اشتراک داده ها و اتصال Multi-OS

شرکت های رو به توسعه یا شرکت هایی که در پی ادغام با شرکت های دیگر هستند، بدون شک با وضعیت ناهمگن بودن محیط ها و سیستم عامل ها مواجه خواهند شد. در چنین شرایطی، سیستم NAS می تواند پاسخگوی این چالش باشد، چرا که توانایی کار با دو سیستم اصلی NFS و CIFS را دارد. یکی از توانایی های غیر قابل انکار NAS حمایت آن از این پروتکل ها و قابلیت به اشتراک گذاری داده ها بین سکوهای مختلف است. با توجه به این که روز به روز استفاده شرکت ها از فایل های حجیم در برنامه ها (نظیر فایل های صوتی-تصویری) بیشتر می شود، این ویژگی NAS اهمیت فوق العاده ای دارد.

بهبود زیر ساخت های موجود

با افزادن NAS به شبکه، دانش و مهارت مدیریتی خود را بالاتر برده و به ارتقا شبکه کمک می کنید. به کار بستن NAS در هر کجا از شبکه که نیاز آن احساس می شود امکان پذیر است. NAS را می توان با ابزارهای مدیریتی بزرگ تری چون Microsoft Management Consol، Tivoli و HP OpenView نیز تلفیق کرد. و دیگر این که NAS نیازی به مجوز های پرهزینه سیستم عامل شبکه (NOS) ندارد

 

   


نظرات()   

وبلاگ تخصصی امنیت، شبکه، کامپیوتر و فناوری اطلاعات شرکت ایمن رایان پارسی فردا

ایمن رایان پارسی فردا، تکنولوژی و فراتر از آن