تبلیغات
وبلاگ تخصصی امنیت، شبکه، کامپیوتر و فناوری اطلاعات شرکت ایمن رایان پارسی فردا - 10 نکته درباره رفع ایرادهای اتصالات VPN
پنجشنبه 1389/03/13  12:12 ب.ظ    ویرایش: پنجشنبه 1389/03/13 12:34 ب.ظ

http://www.alpha-apr.com/vpn/flowVPN.jpg
1 - دسترسی کاربران به فایل سرورها امکان‌پذیر نیست

اگر کاربران از طریق آدرس IP امکان دسترسی به فایل سرور را داشته باشند، اما با استفاده از نام سرور نتوانند با سرور ارتباط برقرار کنند، محتمل‌ترین دلیل، وجود ایراد در Name Resolution یا تشخیص نام است. تشخیص نام می‌تواند در نام‌  هاست NetBIOS یا DNS مشکل ایجاد کند.

اگر سیستم‌عامل کلاینت به NetBIOS وابسته باشد، کلاینت‌های VPN می‌توانند از طریق سرور VPN

10 نکته درباره رفع ایرادهای اتصالات VPN
    

Virtual Privacy Network) VPN)

1 - دسترسی کاربران به فایل سرورها امکان‌پذیر نیست

اگر کاربران از طریق آدرس IP امکان دسترسی به فایل سرور را داشته باشند، اما با استفاده از نام سرور نتوانند با سرور ارتباط برقرار کنند، محتمل‌ترین دلیل، وجود ایراد در Name Resolution یا تشخیص نام است. تشخیص نام می‌تواند در نام‌  هاست NetBIOS یا DNS مشکل ایجاد کند.

اگر سیستم‌عامل کلاینت به NetBIOS وابسته باشد، کلاینت‌های VPN می‌توانند از طریق سرور VPN آدرس سرور WINS را تعیین کنند، اما اگر سیستم‌عامل کلاینت ترجیحاً از DNS استفاده می‌کند، کلاینت‌های VPN از طریق یک سرور DNS داخلی به نام سرور شبکه داخلی دسترسی پیدا می‌کنند.

هنگام استفاده از DNS برای تخصیص نام‌های شبکه داخلی از توانایی کلاینت‌ها برای تعیین صحیح نام دامین‌های دارای مجوز شبکه سازمانی اطمینان حاصل کنید. این مشکل اغلب زمانی به‌وجود می‌آید که کامپیوترهای خارج از دامین برای دسترسی و استفاده از نام سرورهای موجود در شبکه داخلی، که پشت VPN قرار دارند، به استفاده از DNS اقدام می‌کنند.

2 - کاربران نمی‌توانند به هیچ منبعی روی شبکه سازمانی دسترسی پیدا کنند

 در بعضی مواقع کاربران می‌توانند به سرور VPN راه دور متصل شوند، اما نمی‌توانند به هیچ‌کدام از منابع موجود روی شبکه سازمانی دسترسی پیدا کنند. در چنین مواردی کاربران نمی‌توانند نام ‌هاست را شناسایی کرده و حتی قادر نیستند به منابع موجود در شبکه سازمانی Ping کنند.

رایج‌ترین دلیل وقوع این مشکل این است که کاربران به شبکه‌ای متصل هستند که ID شبکه آن با شبکه سازمانی مستقر در پشت سرور VPN یکسان است. به‌عنوان مثال، کاربر به شبکه پرسرعت یک هتل متصل شده و به این ترتیب ID شبکه پس از تخصیص آدرس IP اختصاصی به‌صورت 24/10.0.0.0 اختصاص یافته است.

حال چنان‌چه شبکه سازمانی نیز روی همین ID شبکه 24/10.0.0.0تعریف شده باشد، آن‌گاه کاربر قادر به اتصال به شبکه سازمانی خود نخواهد بود، زیرا ماشین کلاینت VPN آدرس مقصد را به‌صورت شبکه‌ای محلی می‌بیند و اتصال شبکه راه دور را از طریق رابط VPN ارسال نمی‌کند.

دلیل عمده دیگر برای عدم موفقیت در اتصال این است که کلاینت‌های VPN اجازه دسترسی به منابع موجود روی شبکه سازمانی را به‌دلیل قوانین تعیین شده از جانب فایروال نمی‌یابند. راه‌حل این مشکل پیکربندی فایروال به‌گونه‌ای است که اجازه دسترسی به منابع شبکه‌ای را به کلاینت‌های VPN بدهد.

3 - کاربران نمی‌توانند از پشت ابزارهای NAT به سرور VPN متصل شوند

اغلب روترهای NAT و فایروال‌ها به اصطلاح از پشت ابزارهای NAT از پروتکل PPTP VPN پشتیبانی می‌کنند. هرچند برخی از فروشندگان طراز اول تجهیزات شبکه‌ای، ویرایشگر NAT را در پروتکل PPTP VPN خود تعبیه نمی‌کنند. اگر کاربری در پشت چنین ابزاری واقع شده باشد، ارتباط VPN برای اتصال از طریق PPTP با شکست مواجه خواهد شد. البته، ممکن است با دیگر پروتکل‌های VPN کار کند.

همه ابزارهای NAT و فایروال‌ها در کار با پروتکل‌های VPN مبنی بر IPSec از IPSec پشتیبانی می‌کنند. این پروتکل‌های VPN شامل پیاده‌سازی‌های اختصاصی مد تونل IPSec و L2TP/IPSec سازگار با RFC خواهند بود. همچنین این دسته از پروتکل‌های VPN می‌توانند با استفاده از (Encapsulating) ارتباطات IPSec و در هدر UDP از پیمایش NAT یا (NAT Traversa) پشتیبانی کنند.

چنان‌چه سرور و کلاینت VPN شما از پیمایش NAT پشتیبانی کرده و کلاینت تمایل دارد از L2TP/IPSec برای اتصال به سرور سازگار با NAT استفاده کند، رایج‌ترین دلیل برای این مشکل این است که کلاینت از سیستم‌عامل Windows XP SP2 استفاده می‌کند.

سرویس پک 2 پیمایش NAT Traversal را روی کلاینت‌های L2TP/IPSec به‌اصطلاح می‌شکند. شما می‌توانید این مشکل را از طریق ویرایش رجیستری روی کلاینت VPN آن‌گونه که در آدرس زیر توضیح داده شده حل کنید.

http://support.microsoft.com/default.aspx?scid=kb;en-us;885407

4 – کاربران از سرعت پایین شکایت دارند
سرعت کم یکی از مشکلاتی است که برطرف کردن آن بسیار دشوار است. دلایل زیادی برای کاهش کارایی ارتباط VPN وجود دارد و نکته مهم آن هم این است که کاربران بتوانند توضیح دهند دقیقاً در زمان انجام چه کاری با افت کارایی و کاهش در سرعت روبه‌رو می‌شوند.

یکی از عمده‌ترین موارد هنگام کاهش کارایی ارتباط VPN زمانی است که کلاینت در پشت شبکه DSL قرار گرفته و از پروتکل PPPoE استفاده می‌کند. چنین ارتباطات شبکه‌ای معمولاً موجب بروز مشکلات مرتبط با MTU شده که می‌توانند بر هر دو عامل اتصال و کارایی تأثیرگذار باشند. برای اطلاعات بیشتر درخصوص موارد مرتبط با MTU در کلاینت‌های ویندوزی به آدرس زیر مراجعه کنید.

http://support.microsoft.com/default.aspx?scid=kb;en-us;283165

5 – کاربران از طریق PPTP متصل می‌شوند، اما امکان اتصال از طریق L2TP/IPSec وجود ندارد

PPTP پروتکل ساده‌ای برای پیکربندی و تنظیم روی سرور و کلاینت VPN است. فقط کافی است که کاربر از نرم‌افزار کلاینت توکار VPN که به‌همراه تمام نسخه‌های سیستم‌عامل ویندوز ارائه می‌شود استفاده کرده و نام کاربری و کلمه عبور معتبر اکانتی را که مجوز دسترسی از راه دور را دارد، در اختیار داشته باشد.

اگر کامپوننت سرور VPN براساس مسیریابی ویندوز و Remote Access Service باشد، به‌سادگی تنظیم شده و پس از اجرای یک راهنمای پیکربندی کوتاه به‌طور خودکار اجرا خواهد شد. L2TP/IPSec قدری پیچیده‌تر است. اعتبار کاربر و ماشین وی باید توسط سرور VPN تأیید شوند.

تأیید اعتبار ماشین می‌تواند از طریق یک کلید مشترک (Pre-shared Key) یا ماشین ثبت‌شده صورت گیرد. اگر از کلید مشترک استفاده می‌کنید (که معمولاً به دلایل امنیتی توصیه نمی‌شود)، بررسی کنید که آیا کلاینت VPN برای استفاده از همان کلید مشترک پیکربندی شده یا خیر؟ اگر از روش ثبت ماشین استفاده می‌کنید نیز مطمئن شوید که کلاینت VPN مجوز مربوطه را دارد یا خیر؟

6 – اتصال VPN سایت‌به‌سایت برقرار می‌شود، اما هیچ ترافیکی بین گیت‌وی‌های VPN جابه‌جا نمی‌شود
هنگامی که یک ارتباط VPN سایت‌به‌سایت بین سرورهای RRAS ویندوزی ایجاد می‌کنید، این امکان وجود دارد که اتصال VPN درظاهر برقرار نشان داده شود، اما ترافیکی میان شبکه‌های متصل‌شده رد و بدل نشود. اشکال در شناسایی نام سرورها ایجاد شده و‌هاست‌ها حتی قادر به پینگ کردن به شبکه راه دور نیز نیستند.

عمده‌ترین دلیل برای بروز این مشکل این است که هر دو طرف اتصال سایت به سایت روی یک ID شبکه یکسان هستند. راه‌حل آن نیز تغییر الگوی آدرس‌دهی IP روی یک یا هر دو شبکه‌ بوده تا به‌این ترتیب، تمام شبکه‌های متصل‌شده به‌صورت سایت به سایت روی IDهای شبکه متفاوتی قرار داشته باشند.

7 – کاربران نمی‌توانند از پشت فایروال به ارتباط در مُد تونل IPSec اقدام کنند
به‌طور معمول سرور VPN و کلاینت‌ها به‌طور صحیح پیکربندی می‌شوند تا بتوانند از مُد تونل IPSec  یا ارتباط L2tp/IP Sec NAT-T برای ارتباط با یک سرور VPN  استفاده کنند و در نتیجه ارتباط با شکست مواجه می‌شود. در برخی مواقع این اتفاق را بعد از برقراری اتصال موفق اولین کلاینت مشاهده می‌کنید، اما کلاینت‌های بعدی که در پشت همان ابزار NAT قرار دارند، با شکست در ارتباط روبه‌رو می‌شوند.

دلیل بروز این مشکل این است که تمام سرورهای IPSec NAT-T VPN با RFC سازگار نیستند. سازگاری با RFC نیازمند این است که سرور مقصد NAT-T VPN از تماس‌های IKE روی پورت منبع UDP 500 پشتیبانی کرده تا آن‌هابتوانند ارتباطات چندگانه را از چندین کلاینت در پشت یک گیت‌وی VPN واحد مالتی‌پلکس کنند.

حل این مشکل از طریق تماس با فروشنده سرور VPN و حصول اطمینان از این‌که پیاده‌سازی  VPN IPSec NAT-T با RFC سازگاری دارد یا خیر، امکان‌پذیر خواهد بود. اگر این‌گونه نبود، از فروشنده درباره وجود Firmware برای به‌روز رسانی سؤال کنید.

8 – کاربران نمی‌توانند به برخی از IDهای شبکه سازمانی دسترسی پیدا کنند
برخی از اوقات کاربران مواردی را گزارش می‌کنند که در آن ذکر شده، می‌توانند بعد از برقراری ارتباط VPN به برخی از سرورها دسترسی پیدا کنند، اما بقیه سرورها قابل دسترسی نیستند. آنان وقتی ارتباط خود را آزمایش می‌کنند، مشاهده می‌کنند که نمی‌توانند با استفاده از نام یا آدرس IP به سرور مورد نظر خود پینگ کنند.

دلیل عمده برای این مشکل این است که سرور VPN ورودی‌های جدول روزمره را برای تمام IDهای شبکه‌هایی که کاربر نمی‌تواند به آنان متصل شود، در اختیار ندارد. کاربران فقط قادر به اتصال به سرورهایی هستند که روی زیرشبکه سرور VPN باشند، اما از طریق سرور VPN قادر به ارتباط با IDهای شبکه راه‌دور نیستند.
 
راه‌حل این مشکل پرکردن جدول مسیریابی روی سرورVPN به‌گونه‌ای‌ است که آدرس گیت‌وی تمام IDهای شبکه‌هایی را که VPN باید به آنان متصل شود، در آن وجود داشته باشد.

9 – کاربران هنگام اتصال به سرور VPN قادر به اتصال به اینترنت نیستند
در برخی مواقع کاربران نمی‌توانند پس از این‌که اتصال VPN برقرار شد، به اینترنت متصل شوند. در این‌حالت همزمان با قطع ارتباط VPN کاربران در اتصال به اینترنت مشکلی نخواهند داشت. این مشکل زمانی مشاهده می‌شود که نرم‌افزار کلاینت VPN برای استفاده از سرور VPN به عنوان گیت‌وی پیش‌فرض خود پیکربندی شده‌باشد. این تنظیم، تنظیم پیش‌فرض نرم‌افزار کلاینت VPN مایکروسافت است.

از آنجا که همه ‌هاست‌ها دور از محل کلاینت VPN مستقر هستند، ارتباطات اینترنت به‌سمت سرور VPN مسیردهی خواهند شد. اگر سرور VPN به‌گونه‌ای پیکربندی نشده باشد که ارتباط با اینترنت را از طریق کلاینت‌های VPN میسر سازد، هرگونه تلاشی برای اتصال به اینترنت با شکست روبه‌رو خواهد شد.

راه‌حل این مشکل پیکربندی سرور VPN به‌گونه‌ای است تا به کلاینت‌ها اجازه دسترسی به اینترنت را بدهد. سرور RRAS ویندوز و بسیاری از فایروال‌ها از چنین پیکربندی پشتیبانی می‌کنند. در برابر اصرار برای غیرفعال کردن تنظیمات پیکربندی کلاینت VPN جهت استفاده سرور VPN از گیت‌وی پیش‌فرض خود مقاومت کنید. زیرا این کار ویژگی Split Tunneling را که یکی از تهدیدات شناخته‌شده و خطرناک امنیتی محسوب می‌شود، فعال خواهد کرد.

10 – چندین کاربر با استفاده از یک مجوز اعتبار PPP به سرور VPN متصل می‌شوند

یکی از خطراتی که تمام سازمان‌هایی را که اقدام به پیاده‌سازی امکانات دسترسی راه‌دور به سرور VPN می‌کنند، تهدید می‌کند، این‌است که کاربران اطلاعات مربوط به نام کاربری و کلمه عبور را با یکدیگر به اشتراک می‌گذارند. در بسیاری از پیاده‌سازی‌های سرور VPN شما قادر خواهید بود نه‌تنها پیش از برقراری ارتباط VPN نسبت به بررسی اعتبار و مجوز کاربر اقدام کنید، بلکه اگر آن کاربر به دسترسی به شبکه از طریق VPN مجاز نبود، درخواست لغو ارتباط به سرور صادر شود.

اگر کاربران به استفاده اشتراکی از مجوزها اقدام کنند، این عمل وضعیتی را ایجاد خواهد کرد تا کاربران غیرمجاز بتوانند با استفاده از مجوز کاربران مجاز به شبکه متصل شوند. یک راه‌حل برای این مشکل استفاده از الگوهای اضافی بررسی اعتبار است.

به‌عنوان مثال، شما می‌توانید مجوز کلاینت کاربر را نیز بررسی کنید. به‌این ترتیب، هیچ کاربر دیگری نمی‌تواند با مجوز یک کاربر مجاز وارد شبکه شود. انتخاب دیگر استفاده از کارت‌های هوشمند، ابزارهای بیومتریک و دیگر روش‌های دو فاکتوری تعیین هویت است.


   


نظرات()   

وبلاگ تخصصی امنیت، شبکه، کامپیوتر و فناوری اطلاعات شرکت ایمن رایان پارسی فردا

ایمن رایان پارسی فردا، تکنولوژی و فراتر از آن