تبلیغات
وبلاگ تخصصی امنیت، شبکه، کامپیوتر و فناوری اطلاعات شرکت ایمن رایان پارسی فردا - مدل اصلی یک شبکه
سه شنبه 1389/02/21  12:59 ب.ظ    ویرایش: سه شنبه 1389/02/21 01:01 ب.ظ
نوع مطلب: شبکه ،

معماری اینترنت، معماری شبكه‌ای غالب در اوایل دهه‌ی 2000 است. اینترنت بر پروتكل اینترنت IPاستوار است، كه می‌توان آن را روی همه‌ی انواع شبكه‌های فیزیكی و تحت همه‌ی انواع برنامه‌های كاربردی به كار انداخت. استقلال پروتكل اینترنت هم از شبكه‌های فیزیكی و هم از برنامه‌های كاربردی، نقطه‌ی قوت اصلی آن است. این پروتكل حتی با فناوری‌های شبكه‌ای كاملاً جدید، مثل «شبكه‌ی محلی بیسیم»

مدل اصلی یک شبکه

معماری اینترنت، معماری شبكه‌ای غالب در اوایل دهه‌ی 2000 است. اینترنت بر پروتكل اینترنت IPاستوار است، كه می‌توان آن را روی همه‌ی انواع شبكه‌های فیزیكی و تحت همه‌ی انواع برنامه‌های كاربردی به كار انداخت. استقلال پروتكل اینترنت هم از شبكه‌های فیزیكی و هم از برنامه‌های كاربردی، نقطه‌ی قوت اصلی آن است. این پروتكل حتی با فناوری‌های شبكه‌ای كاملاً جدید، مثل «شبكه‌ی محلی بیسیم» (دبلیولن[ یا «سرویس رادیویی بسته‌ای عمومی» (جی‌پی‌آراِس) و شبكه‌ی «سامانه‌ی عمومی ارتباطات همراه» (جی‌اِس‌اِم) نیز كار می‌كند. برنامه‌های جدید و بسیاری برنامه‌های دیگر كه در آینده عرضه می‌شوند را می‌توان به راحتی با سرویس استاندارد پروتكل اینترنت اجرا كرد. معماری اینترنت اساساً از سال 1974 ثابت مانده و همچنان قدرت خود را اثبات می‌كند. بنابراین شعار قدیمی «آی‌پی ورای همه، همه چیز برروی آی‌پی»‌ امروز بیش از هر زمان دیگری صدق میکند این مدل علا رغم محبوبیتش ایراداتی داردکه عیب‌های اصلی IP، فضای ناكافی نشانی، عدم پشتیبانی از جایجایی فیزیكی،‌ فقدان كیفیت متمایز سرویس، و فقدان امنیت آن می‌باشد
كار با اینترنت به پیشرفت خود ادامه می‌دهد و به عرصه‌های جدید برنامه‌های كاربردی گسترش می‌یابد. كاهش سرانه‌ی قیمت محصولات، عملاً همه‌ی برنامه‌ها را به استفاده از فناوری اصلی IPسوق خواهد داد. اگر جابجایی‌پذیری، كیفیت خدمات، و امنیت، محور اصلی خدمات اینترنت در نسل آینده باشند، در آن صورت یك سكوی  عمومی جهانی خواهیم داشت تا كار الكترونیكی را بر روی آن استوار كنیم این سكوی فنی برای كار الكترونیكی امن،‌ در حال شكل‌گرفتن است و جنبه‌های شبكه‌ای امنیت را می‌توان حل كرد. اما وقتی كه با افراد و با جریان‌های پیچیده‌ی اطلاعات سروكار داریم، هیچ راه‌حل استاندارد ساده‌ای برای امنیت كل سیستم وجود ندارد.کار زییادی باید انجام شود. باید سازوكارهای استاندارد امنیت‌ به‌كارگرفته شوند تا اطمینان حاصل شود كه سیستم‌های اطلاعاتی مورد استفاده، امنیت جریان ‌های اطلاعاتی را به خطر نمی‌اندازند.
هیچ روش شناخته‌شده‌ای برای اثبات امنیت كل فرایندها وجود ندارد. باید مداوماً به نظارت و به بازخورددادن به فرایندهایمان بپردازیم. همچنین بازرسی به‌وسیله‌ی یك طرف بیرونی كه مسئولیتی در استقرار یا اجرای سیستم ندارد لازم است.

OSI چیست؟
OSI  (Open System Interconnection )
یك مدل مرجع برای ارتباط بین دو كامپیوتر می باشد كه در سال 1980 طراحی گردیده است. هر چند امروزه تغییراتی درآن به وجود آمده اما هنوز هم كاربردهای فراوانی در جاهای مختلف اینترنت و به خصوص در پایه های شبكه دارد.
این مدل بر اساس لایه بندی قراردادهای برقراری ارتباط كه همزمان روی دو سیستم مرتبط اجرا شده اند  پایه ریزی شده است كه این امر بسیار سرعت و دقت ارتباط را افزایش می دهد و این قراردادها بصورت طبقه طبقه در هفت لایه تنظیم شده اند كه در زیر بررسی خواهند شد. (شكل 1)

لایه كاربرد

Application

لایه ارائه

Presentation

لایه جلسه

Session

لایه انتقال

Transport

لایه شبكه

Network

لایه پیوند داده ها

Data link

لایه فیزیكی

Physical

شكل 1: لایه های مدل OSI

   


نظرات()   

وبلاگ تخصصی امنیت، شبکه، کامپیوتر و فناوری اطلاعات شرکت ایمن رایان پارسی فردا

ایمن رایان پارسی فردا، تکنولوژی و فراتر از آن