تبلیغات
وبلاگ تخصصی امنیت، شبکه، کامپیوتر و فناوری اطلاعات شرکت ایمن رایان پارسی فردا - فرق بین کابلهای UTP , FTP و STP چیست ؟
چهارشنبه 1389/04/23  08:14 ق.ظ    ویرایش: - -

کابل UTP ( زوج سیم بهم تابیده بدون روکش ) تأثیر کم شدن حد سیگنال , در زوج سیم های بهم تابیده , بر اثر تأثیرات الکترومغناطیسی (EMI) و تأثیرات فرکانسهای رادیوئی (RFI) را حذف میکند .

کابلهای FTP ( زوج سیم بهم تابیده زرورق دار ) و یا SeTP ( زوج بهم تابیده توری دار ) شکل پیشرفته UTP می باشند , که دارای فن آوری پوشش ترکیب شده است و سرتاسر آن با یک مغزی فلزی سرتاسری یا زرورق پوشانده شده است .

بسیاری از نصابهای کابل و یا کارخانه ها شاید عبارت STP را برای توصیف کابلهای FTP استفاده نمایند . اما STP ( زوج سیم بهم تابیده پوشش دار ) از FTP کاملاً متفاوت است . کابل STP از فن آوریهای پوشش جهت حذف کردن تأثیر زوجهای بهم تابیده استفاده می کند . هر زوج سیم با یک زرورق فلزی و چهار زوج سیم در یک مغزی فلزی یا زرورق پوشانده شده است . برای استفاده در نصب شبکه اترنت , STP از اختلالات الکتریکی هم در کابل (تأثیر زوج به زوج سیم یا تداخل ) و هم در خارج سیم ( تأثیرات الکترومغناطیسی و فرکانس های رادیوئی ) جلوگیری میکند . بنابراین STP بیشتر از UTP و FTP از اختلالات جلوگیری می کند و قیمت آن گرانتر و نصب آن سخت تر است . توجه داریم که پوشش فلزی , در هر دو انتها باید باشد ؛ اگر این پوشش کامل نباشد , پوشش مانند یک آنتن سیگنالهای نا خواسته را می گیرد . بعلت هزینه و نصب ( پایاندهی ) مشکل STP , در شبکه های اترنت , از STP بندرت استفاده می شود و اصولاً STP در اروپا استفاده می شود

   


نظرات()   

وبلاگ تخصصی امنیت، شبکه، کامپیوتر و فناوری اطلاعات شرکت ایمن رایان پارسی فردا

ایمن رایان پارسی فردا، تکنولوژی و فراتر از آن